Ania: 604 843 202, Paweł: 509 173 091

ŻYCIE & MÓZG

Jak zbudować relację z…teściową? 10 zasad komunikacji z teściami

Przed Tobą szósty dekalog z serii „Instrukcje obsługi mózgu”. Tym razem temat wrażliwy, wywołujący wiele emocji, ale jakże istotny dla funkcjonowania małżeństwa – „Instrukcja obsługi teściów”, czyli kilka sposobów na lepsze relacje z jednymi z najważniejszych osób w życiu Twojego partnera. Poniższy dekalog inspirowany jest materiałem Małgorzaty Ohme. 

  1. Pamiętaj o empatii, bo dzięki niej możesz zrozumieć punkt widzenia teściów. Oni też mają swoje marzenia, nadzieje czy lęki, powiązane z ich ukochanym dzieckiem.

2. Przemyśl własną rolę. Spójrz na Wasze relacje obiektywnie. Może celowo próbujesz rozdrażnić swoich teściów, chcesz zrobić im na złość? A być może robisz to nieświadomie?

3. Nie próbuj przekonać swoich teściów na siłę do siebie. To , co podoba się Tobie, nie musi podobać się teściowej – i odwrotnie. Jeśli zrozumiesz, że wcale nie musisz się naginać do jej wyobrażeń, będzie ci łatwiej zawalczyć o swoje. 

4. Bądź asertywny. Czasem trudno powiedzieć teściom, że czegoś sobie po prostu nie życzysz, ale ustanowienie jasnych granic w relacjach tak, by nie być postrzeganym jako osoba obcesowa czy nieuprzejma, jest konieczne. To ułatwi Wasze dalsze wspólne życie. 

5. Nie udawaj, że jest dobrze, jeśli jest źle. Bądź grzeczny na tyle, na ile pozwalają Wasze relacje. Nie odgrywaj jednak przed nimi czy rodziną, że jesteście przyjaciółmi. Nawet, jeśli podejmujesz takie wysiłki, a nie ma w nich uczciwości, to fałsz będzie wyczuwalny.

6. Nie przejmuj się nadmierną krytyką. Nie bierz do siebie tego, co ma w zwyczaju mówić o Tobie teść czy teściowa. Jeśli mają jednak podstawę do krytyki, to przyjrzyj się temu, co mówią i zweryfikuj. 

7. Nie angażuj partnera w konflikt ze swoimi teściami. Znajdź dla siebie grupę wsparcia w postaci rodzeństwa czy przyjaciół. Nie przekazuj mu swoich frustracji, bowiem takie roznoszenie konfliktu prowadzi do powstania między Wami nieporozumień i żalu.

8. Ćwicz zdrowy egoizm. Zaskoczony? Czasem trzeba pomyśleć tylko o sobie. Jeśli teściowie za bardzo ingerują w Twoje życie, masz prawo się od tego odciąć. Ogranicz czas spędzany z nimi, bo przecież masz także przyjaciół, własnych rodziców. A przede wszystkim potrzebujesz czasu tylko dla siebie, aby czuć się jak najlepiej. 

9. Jeśli masz do czynienia z naprawdę męczącą teściową czy teściem, trzymaj się z daleka od ich metod postępowania. Masz ochotę się odegrać? Odpuść. Neutralna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu. 

10. Pamiętaj: prawdopodobieństwo, że Ty też kiedyś będziesz teściową, teściem jest duże 🙂 

Sam widzisz, że relacje między Tobą a teściami to temat ważny, do którego trzeba podejść bardzo delikatnie. Pamiętaj jednak, że teściom zawdzięczasz kogoś bardzo dla Ciebie ważnego – męża, żonę. A już za tydzień „Instrukcja obsługi rodzeństwa”, czyli przedostatni materiał z naszej serii. Choć na co dzień nas bardzo denerwują, zwłaszcza, gdy są młodsi, to kochamy ich nad życie i to oni pierwsi służą nam pomocną dłonią. Masz pytania? Pisz w komentarzu, a odpowiemy na nie w kolejnym materiale. 

$

Może Ci się spodobać...

Mój najlepszy 2021 rok!

Mój najlepszy 2021 rok!

 BIZNES & ŻYCIE Mój najlepszy 2021 rok! Jedna z moich znajomych na FB napisała, że podsumowanie roku “ma w dupie”, że podsumuje życie. Z kolei inna, zrobiła bilans roku, z którego można by napisać niezłą objętościowo książkę. Ktoś jeszcze stwierdził, że nie ma co...

Przedsiębiorcą być – łatwa rzecz?

Przedsiębiorcą być – łatwa rzecz?

 BIZNES & PRACAPrzedsiębiorcą być - łatwa rzecz?Budowanie biznesu to nic innego jak ciągła praca nad sobą. Aby przynosiło to odpowiednie rezultaty, warto mieć świadomość, jak Twoje zachowanie wpływa na wszystko, co robisz. W „Instrukcji obsługi przedsiębiorcy”...

Kilka doświadczeń, jak umocnić więź z rodzeństwem

Kilka doświadczeń, jak umocnić więź z rodzeństwem

 ŻYCIE & MÓZG Kilka doświadczeń, jak umocnić więź z rodzeństwem Rodzeństwo - tak jak bardzo nas czasami denerwują, jak nie potrafimy się z nimi dogadać, tak samo mocno ich kochamy i rzucilibyśmy się za nimi w ogień. Wspólne wspomnienia - dzieciństwo, dorastanie,...