Jak ważna jest rola lidera w zespole?
Co może wydarzyć się w organizacji, gdy zabraknie lidera? Czy taka firma ma szansę na rozwój i osiągnięcie zamierzonego sukcesu? Kto poukłada wtedy wszystkie procesy i będzie spajał zespół? I jak utrzymać zmotywowaną i zaangażowaną grupę?
Oto kilka podstawowych punktów dla każdego lidera zarządzającego zespołem, które pokazują, jak ważna jest to rola.
- Zespół musi wiedzieć, kto jest szefem, jakie decyzje podejmuje i jaką dokładnie rolę pełni. Od samego początku należy ustalić normy i zasady działania pracy.
- Budując zespół, pozwól, aby była w nim różnorodność – ludzie mają być różni pod względem osobowości i opinii, po to, aby na tę samą sprawę patrzeć z różnych perspektyw.
- Wyznaczaj konkretne cele i postaw poprzeczkę wysoko, ale tak, aby Twój zespół mógł to osiągnąć.
- Mów otwarcie, czego oczekujesz.
- Nieustannie buduj, rozwijaj i motywuj swój zespół.
- Pamiętaj, że każde Twoje zachowanie ma wpływ na każdego członka zespołu.
- Ludzie, z którymi pracujesz, potrzebują informacji zwrotnej dotyczącej ich pracy, zachowania, postawy, aby wiedzieć, czy droga, którą wybrali jest tą właściwą.
- Dostosuj styl swojego zarządzania do gotowości każdego pracownika – nie na wszystkie Twoje polecenia i prośby jest w stanie zareagować lub je wykonać.
- Jeżeli w sytuacji konfliktu Twój zespół zaczyna się dzielić i pojawia się nerwowa atmosfera, to jestem zwolenniczką samodzielnego rozwiązania konfliktu przez zespół, a dopiero, gdy widzisz, że idzie to za daleko, wkraczasz jako mediator.
- Każdy członek zespołu może być wybitny w jednej określonej dziedzinie i warto tę kompetencję wykorzystać, bowiem to może być moment, w którym bierzesz jego największy potencjał.
- Bądź empatyczny, bo to jedna z kluczowych kompetencji lidera – warto rozmawiać z ludźmi, wczuć się w ich problemy, poznać ich bliżej, bo to procentuje na przyszłość.
Ludzie zatrudniają się do firm, ale odchodzą od szefów, bo “ryba psuje się od głowy”, a drzwi do liderstwa otwierają się od środka. Pamiętaj o tym, budując swój zespół i zarządzając firmą. Więcej na ten temat przeczytasz w książce, którą napisałam wraz z Pawłem Jarząbkiem “DNA biznesu. Rób Biznes Na Własnych Zasadach. 19 lekcji, których nie nauczy Cię żaden uniwersytet”.
Może ci się spodobać...
Skąd się bierze wypalenie zawodowe i jakie są jego konsekwencje?
Skąd się bierze wypalenie zawodowe i jakie są jego konsekwencje? Niejednokrotnie zdarzyło mi się brać udział w rekrutacjach pracowników. To, co najbardziej rzucało się w oczy, to był ogromny zapał, energia i charyzma wielu kandydatów. Wydawali się być „napaleni” i gotowi do działania tu i teraz. Potem kilkakrotnie zdarzało mi się spotkać z nimi po kilkunastu miesiącach, czasem po kilku latach. Ich błysk w oku zniknął. Z charyzmy nie zostało…
Trzy kolory zarządzania. Metodologia Structogram® a skuteczne przywództwo
Trzy kolory zarządzania. Metodologia Structogram® a skuteczne przywództwo. Zarządzanie personelem to jeden z najbardziej wymagających obszarów prowadzenia biznesu – począwszy od rekrutacji, której błędy zawsze okazują się kosztowne, po budowanie silnego, zmotywowanego zespołu, o którym marzy każdy pracodawca. Kluczem do skutecznego przywództwa często okazuje się umiejętność rozpoznania indywidualnych zachowań, reakcji i predyspozycji pracownika oraz wykorzystywanie tej zdolności w codziennej pracy. Co to konkretnie oznacza i jak…
Wystąpienia publiczne: sztuka skutecznej autoprezentacji
Wystąpienia publiczne: sztuka skutecznej autoprezentacji.Gość - Jerzy Zientkowski W świecie biznesu, gdzie komunikacja odgrywa kluczową rolę, wystąpienia publiczne stają się nieocenionym narzędziem sukcesu. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak osiągnąć wirtuozerską perfekcję w sztuce przemawiania? Dziś chcemy Was zaprosić na niezwykłą podróż przez świat prezentacji, autoprezentacji i mocy skutecznej komunikacji. W filmie na naszym kanale YouTube, Ania spotyka się…