Ania: 604 843 202, Paweł: 509 173 091

BIZNES & PRACA

Jak działa zespół niekonstruktywny?

Czym się charakteryzuje i jak działa zespół niekonstruktywny? I czy w ogóle działa? Czy taki zespół może osiągąć wyniki, a w konsekwencji odnieść sukces?

Zespół niekonstruktywny to zespół, którego członkowie nie mają do siebie zaufania, są nastawieni wrogo. Nie nazywają rzeczy po imieniu, a wszystko, co ludzie robią jest komentowane. Taki zespól nie ma ustalonego konkretnego celu lub jest on zbyt ogólny, niejasny z nieuwzględnionymi terminami. Członkowie zespołu niekonstruktywnego nie skupiają się na swoich sprawach lecz na sprawach i zadaniach innych.

W pracy zespołu zauważysz ciągłą walkę o wszystko – władzę, rację czy wpływy. Nie ma tu szansy na naturalne liderstwa, ponieważ ludzie cały czas próbują wygrywać. Trudne sprawy są utajane i zamiatane pod dywan, a nie rozwiązywane na bieżąco. 

Zespół niekonstruktywny ma do siebie dystans. Albo nie mówi się tu o emocjach i potrzebach, albo mówi się zbyt emocjonalnie, podniesionym tonem, często z użyciem niecenzuralnych słów. Zespół nie rozwiązuje konfliktów, tylko udaje, że ich nie ma. Skutkuje to rosnącym napięciem i złością. 

Istnieje jeszcze jedna kwestia – a mianowicie ludzie nie biorą odpowiedzialności za swoje błędy czy potknięcia, a wręcz przeciwnie – obwiniają za nie inne osoby. 

Feedback, który dajesz zespołowi jest odrzucany, wyszydzany lub ironizowany. Pomiędzy członkami nie ma jasnej komunikacji, a nawet panuje milczenie. Członkowie grupy niekonstruktywnej nie stronią od manipulacji. Może dochodzić nawet do skrajnych sytuacji, takich jak oszustwo. 

Pamiętaj, że zespół to nie kilkanaście osobnych jednostek, tylko grupa osób, które mają ze sobą współpracować. Tylko tak mogą osiągnąć rezultaty i sukces.

Czy Ty jako menedżer, lider dajesz swobodę do działania swojemu zespołowi? Czy pozwalasz wypracować mu własne zasady i normy? Czy członkowie Twojego zespołu mogą się uczyć na swoich błędach? 

$

Może Ci się spodobać...

Mój najlepszy 2021 rok!

Mój najlepszy 2021 rok!

 BIZNES & ŻYCIE Mój najlepszy 2021 rok! Jedna z moich znajomych na FB napisała, że podsumowanie roku “ma w dupie”, że podsumuje życie. Z kolei inna, zrobiła bilans roku, z którego można by napisać niezłą objętościowo książkę. Ktoś jeszcze stwierdził, że nie ma co...

Przedsiębiorcą być – łatwa rzecz?

Przedsiębiorcą być – łatwa rzecz?

 BIZNES & PRACAPrzedsiębiorcą być - łatwa rzecz?Budowanie biznesu to nic innego jak ciągła praca nad sobą. Aby przynosiło to odpowiednie rezultaty, warto mieć świadomość, jak Twoje zachowanie wpływa na wszystko, co robisz. W „Instrukcji obsługi przedsiębiorcy”...

Kilka doświadczeń, jak umocnić więź z rodzeństwem

Kilka doświadczeń, jak umocnić więź z rodzeństwem

 ŻYCIE & MÓZG Kilka doświadczeń, jak umocnić więź z rodzeństwem Rodzeństwo - tak jak bardzo nas czasami denerwują, jak nie potrafimy się z nimi dogadać, tak samo mocno ich kochamy i rzucilibyśmy się za nimi w ogień. Wspólne wspomnienia - dzieciństwo, dorastanie,...