Ania: 604 843 202, Paweł: 509 173 091

Efekt motyla w biznesie

W 1960 roku matematyk Edward Lorenz stworzył układ równań różniczkowych, który opisywał zależności między parametrami pogody. Był przekonany, że jeżeli w jednej danej chwili wpisze do programu komputerowego parametry wejściowe, to algorytm rozwiąże równania i przewidzi pogodę w pewnej chwili czasu z bardzo dużą dokładnością. Okazało się, że w sytuacji, gdy podawał za każdym razem parametry różniące się dosłownie w niewielki sposób, otrzymywał z biegiem symulowanego czasu diametralnie różne wyniki. I ta ogromna wrażliwość na niewielkie działania, nosi nazwę efektu motyla. Jak to działa w biznesie?

 

Czasem jest tak, że pojawienie się jednego nowego członka w zespole, może mieć duży wpływ na to, jak firma będzie funkcjonowała w przyszłości. Ten jeden “mały trzepot skrzydeł” może doprowadzić np. do odejścia innych pracowników. Czasem może to być jakaś zmiana administracyjna, organizacyjna, przesunięcie słupka finansowego w jedną lub drugą stronę. Mogą to być również nasze zachowania, postawa lub coś co dla nas może nie mieć znaczenia, ale ma za to duże znaczenie dla zespołu. A to przekłada się na zaangażowanie i jego motywację.

 

Bądź uważny, pokorny i obserwuj to, co się dzieje dookoła. Może okazać się, że ten jeden “trzepot skrzydeł motyla” ma bardzo duży wpływ na to, co się akurat dzieje w Twojej organizacji. Oprócz negatywnych konsekwencji efekt motyla może też mieć aspekty pozytywne, pamiętając, że to, co robimy ma wpływ na wszystko i wszystkich. 

 

$

Może ci się spodobać...

Nasze NAJWAŻNIEJSZE doświadczenia biznesowe

Nasze NAJWAŻNIEJSZE doświadczenia biznesowe

  Nasze NAJWAŻNIEJSZE doświadczenia biznesoweOto nasz SETNY ODCINEK, który pojawił się na kanale DNA w Biznes na YouTube. Z tej okazji Ania i Paweł postanowili zebrać swoje trzy najważniejsze doświadczenia biznesowe. Jakiego wyboru dokonali? Przeczytaj!Co dla...