3 najczęstsze pytania o STRUCTOGRAM®
Ja już robiłam STRUCTOGRAM®, ale były 4 kolory. Ja już robiłam STRUCTOGRAM®, ale zmieniał mi się dominujący obszar mojego mózgu. O co chodzi z tymi 3 kolorami? Dlaczego nie inne? To najczęstsze pytania, które otrzymujemy od Was właśnie w kontekście Structogramu 🙂 Oto odpowiedzi 🙂
Dlaczego 3 kolory a nie 4?
STRUCTOGRAM® oparty jest o wiedzę o naszym mózgu. Już starożytni mówili o tym, że mózg jest niesamowitym organem, który kieruje wszystkimi naszymi działaniami. Prof. Paul D. MacLean zbadał i odkrył pojęcie tzw. trójdzielnej budowy mózgu. Wyróżnił on 3 części: pień mózgu, międzymózgowie i kresomózgowie, którym przypisane są określone funkcje. W Structogramie każdy z trzech mózgów ma przypisany odpowiedni kolor dla ułatwienia komunikacji: pniowi mózgu – kolor zielony, międzymózgowiu – kolor czerwony, kresomózgowiu – kolor niebieski.
Co oznaczają 3 kolory?
Pień mózgu, któremu przypisany jest kolor zielony, odpowiada za uczucia, empatię, przeszłość, relacje z innymi. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
Międzymózgowiu, które odpowiada za emocje, działanie, prestiż, przypisany jest w Structogramie kolor czerwony. Więcej o funkcjach międzymózgowia znajdziesz tutaj.
Kresomózgowie zaś odpowiada za przyszłość, plany, dokładność, precyzję. W Structogramie ma kolor niebieski. Obejrzyj materiał, aby poznać więcej jego funkcji.
Co z kolorem żółtym?
W Structogramie mamy do czynienia z 3 kolorami: zielony, czerwonym i niebieskim, ponieważ są 3 obszary mózgu, nie 4.
Dlaczego STRUCTOGRAM® się nie zmienia?
STRUCTOGRAM® mierzy tę część osobowości, która jest częścią osobowości niezmienną. Warto wiedzieć, że osobowość składa się z 2 podstawowych obszarów: naturalnych predyspozycji, czyli biostruktury (są to geny, anatomia mózgu, struktura funkcjonalna mózgu) oraz charakteru, czyli potencjałem rozwojowym, który się zmienia. STRUCTOGRAM® bada część niezmienną, natomiast inne narzędzia badają nasz charakter, czyli część zmienną.
Masz jeszcze jakieś pytania? Nurtuje Cię metoda STRUCTOGRAM®? Chcesz wykonać własną Analizę Biostrukturalną? Kliknij poniżej i dołącz!
Obserwuj również nasze media społecznościowe:
Może ci się spodobać...
Jak planować skutecznie i zwiększyć efektywność? O roli mózgu w zarządzaniu sobą w czasie
Jak planować skutecznie i zwiększyć efektywność? O roli mózgu w zarządzaniu sobą w czasie. Żeby wszystko szło zgodnie z planem... Czy wiesz, jak dotrzymać swoich postanowień, celów i planów? Jak planować skutecznie – tak, aby osiągnąć zamierzone rezultaty? Jak sprawić, by Twoja efektywność wzrosła? Skuteczne planowanie = efektywne działanie! Wszyscy mamy tyle samo czasu, wszak doba każdego z nas…
Skąd się bierze wypalenie zawodowe i jakie są jego konsekwencje?
Skąd się bierze wypalenie zawodowe i jakie są jego konsekwencje? Niejednokrotnie zdarzyło mi się brać udział w rekrutacjach pracowników. To, co najbardziej rzucało się w oczy, to był ogromny zapał, energia i charyzma wielu kandydatów. Wydawali się być „napaleni” i gotowi do działania tu i teraz. Potem kilkakrotnie zdarzało mi się spotkać z nimi po kilkunastu miesiącach, czasem po kilku latach. Ich błysk w oku zniknął. Z charyzmy nie zostało…
Trzy kolory zarządzania. Metodologia STRUCTOGRAM® a skuteczne przywództwo
Trzy kolory zarządzania. Metodologia STRUCTOGRAM® a skuteczne przywództwo. Zarządzanie personelem to jeden z najbardziej wymagających obszarów prowadzenia biznesu – począwszy od rekrutacji, której błędy zawsze okazują się kosztowne, po budowanie silnego, zmotywowanego zespołu, o którym marzy każdy pracodawca. Kluczem do skutecznego przywództwa często okazuje się umiejętność rozpoznania indywidualnych zachowań, reakcji i predyspozycji pracownika oraz wykorzystywanie tej zdolności w codziennej pracy. Co to konkretnie oznacza i jak…