Ania: 604 843 202, Paweł: 509 173 091

BIZNES & PRACA

12 podstaw budowania kreatywnego i zaufanego zespołu

Temat przywództwa i budowania zespołów to bardzo ważny temat  zwłaszcza w dzisiejszymświecie zdominowanym przez pandemię koronawirusa. Przygotowałam dla Ciebie 12 wskazówek, jak budować kreatywny zespół, którego podstawą jest zaufanie i współpraca.

 1. Buduj zaufanie, bo jest ono kluczem do osiągnięcia zamierzonych celów i sukcesu. Zespół ma ufać sobie nawzajem i Tobie, jako szefowi.
 2. Jasno i precyzyjnie wraz z zespołem wypracuj cele grupowe. Mają być one dokładne, konkretne i osadzone w czasie. Członkowie zespołu muszą wiedzieć, co mają robić, kto jest odpowiedzialny za określony projekt. Wszystko jest poukładaj w proces.
 3. Każdy z członków zespołu ma czuć się faktycznie częścią zespołu. Jeżeli ludzie nie czują przynależności, nie będą chcieli ze sobą współpracować i działać.
 4. Razy z zespołem koncentruj się na dniu dzisiejszym, na sprawach bieżących. W mniej konstruktywnej grupie ludzie rozpatrują, co się wydarzyło kiedyś, rozkładają wszystko na czynniki pierwsze. Celem konstruktywnego zespołu jest to, aby codziennie iść do przodu, a każdy z członków mógł się rozwijać. Tylko tu i teraz jest czas na to, aby wpływać na dane okoliczności, oczywiście pamiętając o doświadczeniach z przeszłości, które nie mogą być hamulcem.
 5. Budując zespoły projektowe, pozwól na to, aby zespół sam sobie wybrał lidera. Zapytaj, kto czułby się w takiej roli dobrze.
 6. Jeśli w zespole pojawiają się trudne sytuacje, powstaje niepokój, niepewność, a zaufanie zaczyna się obniżać, rozwiązuj to na bieżąco. To są sprawy, którym trzeba się natychmiast zająć. Nie zamiataj ich pod dywan.
 7. Dbaj o to, aby Twój zespół był spójny i zintegrowany. Wybierz się wspólnie z nimi na kręgle, do kina. Rozmawiaj o innych tematach niż tylko te biznesowe.
 8. Jeżeli ludzie w zespole popełniają błędy, to warto nauczyć ich ponoszenia odpowiedzialności za nie.
 9. Informacje negatywne, które chcesz przekazać, przekazuj w spokojnej atmosferze. Jeżeli konfrontujesz ludzi ze sobą, to zwróć uwagę na to, żeby nie było to odebrane jako walka czy atak, tylko wypracowanie wspólnego rozwiązania, kompromisu, aby osiągnąć wyznaczony cel.
 10. Warto mieć świadomość wspólnych zasobów. Ktoś z nas lepiej pisze teksty, ktoś inny robi lepsze grafiki. Członkowie zespołu uzupełniają się nawzajem, a dzięki temu wspólnie wpływają na cały sukces zespołu. Nikt z nas nie jest dobry we wszystkim.
 11. Stwórz klimat związany ze zrozumieniem i tolerancją. Szczególnie teraz, gdy czas jest bardzo trudny. Sytuacja zaskakuje nas z dnia na dzień, z godziny na godzinę.
 12. Pozwól, żeby Twój zespół sam wypracował swoje zasady i normy. Bo to oni wiedzą, jak pracuje im się najlepiej, najefektywniej. Jakich Ty doświadczyłeś bądź doświadczasz sytuacji ze swoimi szefami? Jakim jesteś szefem? Pozwalasz swojemu zespołowi rozwijać się? Dajesz im swobodę w działaniu? 🙂

Jakich Ty doświadczyłeś bądź doświadczasz sytuacji ze swoimi szefami? Jakim jesteś szefem? Pozwalasz swojemu zespołowi rozwijać się? Dajesz im swobodę w działaniu? 🙂

$

Może Ci się spodobać...

Top 3 książek Ani Urbańskiej

Top 3 książek Ani Urbańskiej

 Top 3 książek Ani Urbańskiej Bardzo często pytacie mnie, jakie są moje ulubione książki. Które tytuły i autorów polecam? Co powinniście przeczytać w danej sytuacji życiowej? Specjalnie na Wasze prośby, poznasz TOP 3 książek, które na stałe trafiły do specjalnego...

W zgodzie z własnym organizmem

W zgodzie z własnym organizmem

 W zgodzie z własnym organizmem Wiosna, ach to Ty! To piękna pora, która jest motywacją do zadbania o siebie po zimie spędzonej w domu. To czas, w którym wielu z nas zaczyna troszczyć się o swoje ciało. Katarzyna Jaworska zajmująca się zawodowo dietetyką, podpowie,...

Skąd brać energię każdego dnia?

Skąd brać energię każdego dnia?

 Skąd brać energię każdego dnia? W kolejnym filmie z serii "DNA Biznesu" Ania postanowiła przeprowadzić rozmowę z Katarzyną Jaworską, która zawodowo zajmuje się dietetyką i psychodietetyką. Jest trenerką personalną i nauczycielką Pilatesu. Ponadto pasjonuje się...