Ania: 604 843 202, Paweł: 509 173 091

10 sposobów na wystąpienia publiczne

Niedawno miałam przyjemność gościć na dużym spotkaniu z ponad 100 przedsiębiorcami z różnych miejsc w Polsce. Każda z tych osób miała swoje tzw. “5 minut”, czyli czas na to, aby się przedstawić i powiedzieć, czym się zajmuje, z kim chce współpracować, co jest dla niej ważne w prowadzeniu swojego biznesu. Niesamowite doświadczenie dla mnie jako trenera wystąpień publicznych.

 

Co usłyszałam?

 

Jestem z Warszawy i pozwalam moim klientom zarabiać więcej.

Jestem z Kielc i zajmuję się optymalizacją biznesu.

Zwiększam sprzedaż u moich klientów.

 

Słuchając wszystkich wypowiedzi, nie wiedziałam, co Ci ludzie chcą przekazać innym osobom. To były krótkie wystąpienia publiczne, które dawały szansę na to, aby poznać innych przedsiębiorców, wymienić się kontaktem i doświadczeniem. Niestety 70% wypowiedzi, nie było ani interesujących, ani zrozumiałych. Kompletnie nie było wiadomo, czym te osoby się zajmują.

 
 
Dlatego przygotowałam dla Ciebie dekalog skutecznych wystąpień publicznych, który znajduje się też w naszej książce “DNA biznesu. Rób Biznes Na Własnych Zasadach. 19 lekcji, których nie nauczy Cię żaden uniwersytet”.
  1. Zanim staniesz przed ludźmi, zbuduj najpierw autorytet eksperta w swojej dziedzinie i rzeczywiście nim bądź. Najpierw sprzedaj siebie, a nie obietnicę tego, kim jesteś.
  2. Geniusz siedzi na sali, a nie stoi na scenie. Miej pokorę, “gwiazdorzenie” rzadko się “opłaca”. Wszystko kręci się wokół uczestników Twojej prezentacji.
  3. Pamiętaj, że podczas wystąpienia liczy się zarówno kontent, jak i kontekst, czyli to, co masz do przedstawienia, a także atmosfera, miejsce i sposób, w jaki to zrobisz.
  4. Dbaj o energię na sali. Dawaj energię. Bądź charyzmatyczny. Żartuj. Angażuj ludzi. Podgrzewaj atmosferę. Nie ugotuj “żaby” od razu.
  5. Pamiętaj: będziesz grać tak, jak trenujesz. Przygotuj się do wystąpienia, przećwicz je, znajdź jego słabe punkty. Stwórz checklistę niezbędnych rzeczy. Sprawdź miejsce, w którym przeprowadzisz prezentację. Przygotuj materiały dla uczestników. Zaplanuj całość precyzyjnie.
  6. Bądź sobą. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Nie dodawaj sobie doświadczenia, wiedzy i kompetencji. Kiedy mówisz prawdę, nie musisz pamiętać treści wystąpienia.
  7. Odpowiadaj na trudne pytania słuchaczy. Nie wygrasz  konkursu pływackiego nie mocząc się. Nawiązuj dialog. Jeśli ktoś się z Tobą nie zgadza, zostaw to. Masz prawo mieć inne zdanie. Twoja sala – Twoje zasady.
  8. Bądź zainteresowany, nie interesujący. Traktuj ludzi z szacunkiem, zadbaj o to, czego potrzebują oni, a nie Ty.
  9. Korzystaj z technologii. Jeden obraz może być wart więcej od tysiąca słów. Wykorzystaj prezentację, zdjęcia, filmy, wszelkie dostępne materiały, które uświetnią Twoje wystąpienie publiczne. Od tego wystąpienia może zależeć Twoje jutro.
  10. Miej pasję uczenia, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Świat potrzebuje wspaniałych nauczycieli. Dziś nie ma ich niestety wielu.

 

Jak widzisz wystąpienia publiczne to nie bułka z masłem. Jednocześnie, mając odrobinę przydatnej wiedzy, jesteś w stanie zdecydowanie skuteczniej przygotować się do tego, żeby przeprowadzić porywające wystąpienie. I jeszcze jedno: dziel się wiedzą. Podczas wystąpień przekaż tyle, ile czujesz, że chcesz przekazać.
 
 
$

Może ci się spodobać...

Bolesna SZCZEROŚĆ może być bardzo UZDRAWIAJĄCA. Gość – Adrian Gorzycki

Bolesna SZCZEROŚĆ może być bardzo UZDRAWIAJĄCA. Gość – Adrian Gorzycki

  Bolesna SZCZEROŚĆ może być bardzo UZDRAWIAJĄCA. Gość - Adrian GorzyckiDrugą setkę materiałów rozpoczyna wywiad z Adrianem Gorzyckim - pomysłodawcą, współwłaścicielem i prowadzącym kanał Przygody Przedsiębiorców na YouTube. W rozmowie Ania z Adrianem poruszyli...

Nasze NAJWAŻNIEJSZE doświadczenia biznesowe

Nasze NAJWAŻNIEJSZE doświadczenia biznesowe

  Nasze NAJWAŻNIEJSZE doświadczenia biznesoweOto nasz SETNY ODCINEK, który pojawił się na kanale DNA w Biznes na YouTube. Z tej okazji Ania i Paweł postanowili zebrać swoje trzy najważniejsze doświadczenia biznesowe. Jakiego wyboru dokonali? Przeczytaj!Co dla...