ŻYCIE & MÓZG
10 moich doświadczeń, jak wychować szczęśliwe dziecko
To drugi dekalog z serii Instrukcje obsługi mózgu”, czyli przepis na lepszą komunikację w różnych obszarach życia. „Instrukcja obsługi dziecka i nastolatka” pomoże Ci zrozumieć reakcje i zachowania Twojej pociechy, dla której jeszcze na początku jej drogi byłeś „bogiem” – Ty decydowałeś, czy będzie bajka, lody, czy trzeba wracać do domu. Z biegiem czasu to się zmienia 🙂
- Pozwól swojemu dziecku popełniać błędy, bo tylko przez doświadczenie uczy się najlepiej. Badanie nieznanego, eksperymentowanie, samodzielne pokonywanie trudności to dla niego najlepsza szkoła życia!
2. Pozwól na własne uczucia – płacz, wrażliwość i empatię. Ucz dziecko mówienia o uczuciach, szukaj z nim odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięły i podpowiadaj, jak sobie z nimi radzić.
3. Daj dziecku wolność i przestrzeń – nie decyduj o wszystkim, bowiem tym samym pokazujesz mu, że samo mało potrafi. A przecież dzięki zbieranym doświadczeniom, wie coraz więcej. Szczególnie jest to istotne przy dziecku z dominantą czerwoną (międzymózgowia), które tej swobody potrzebuje bardziej.
4. Miłość, przytulanie, czyli bliskość emocjonalna jest bardzo ważna dla każdego, ponieważ dzięki niej, Twoja pociecha czuje, że jest kochana. Jeśli u Twojego dziecka dominuje pień mózgu, to okazywanie uczuć jest u niego naturalne. Tak po prostu ma.
5. Dziecko, u którego dominuje kresomózgowie oprócz czasu spędzanego z Tobą, potrzebuje czasu spędzonego tylko z sobą.
6. Poświęcenie swojej pociesze stu procent uwagi, jest cenniejsze od wielu godzin spędzonych w jednym miejscy, ale obok siebie – nie z sobą.
7. Ustal granice – niech Twoje „nie” znaczy „nie”, a Twoje „tak”, oznacza „tak”.
8. Chwal swoje dziecko za zaangażowanie i wysiłek włożony w pracę, nie tylko za efekty.
9. Nie narzucaj mu swoich emocji i pamiętaj: szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko!
10. Kochaj bezwględnie i bez zasługiwania!
Za tydzień na naszym kanale na You Tube pojawi się trzeci materiał z cyklu „Instrukcje obsługi mózgu” – „Instrukcje obsługi szefa”. Jeśli masz pytania, wyzwania w tym obszarze, napisz w komentarzu, a odniesiemy się do tego w najnowszym wideo.
Może ci się spodobać...
Skąd się bierze wypalenie zawodowe i jakie są jego konsekwencje?
Skąd się bierze wypalenie zawodowe i jakie są jego konsekwencje? Niejednokrotnie zdarzyło mi się brać udział w rekrutacjach pracowników. To, co najbardziej rzucało się w oczy, to był ogromny zapał, energia i charyzma wielu kandydatów. Wydawali się być „napaleni” i gotowi do działania tu i teraz. Potem kilkakrotnie zdarzało mi się spotkać z nimi po kilkunastu miesiącach, czasem po kilku latach. Ich błysk w oku zniknął. Z charyzmy nie zostało…
Trzy kolory zarządzania. Metodologia Structogram® a skuteczne przywództwo
Trzy kolory zarządzania. Metodologia Structogram® a skuteczne przywództwo. Zarządzanie personelem to jeden z najbardziej wymagających obszarów prowadzenia biznesu – począwszy od rekrutacji, której błędy zawsze okazują się kosztowne, po budowanie silnego, zmotywowanego zespołu, o którym marzy każdy pracodawca. Kluczem do skutecznego przywództwa często okazuje się umiejętność rozpoznania indywidualnych zachowań, reakcji i predyspozycji pracownika oraz wykorzystywanie tej zdolności w codziennej pracy. Co to konkretnie oznacza i jak…
Wystąpienia publiczne: sztuka skutecznej autoprezentacji
Wystąpienia publiczne: sztuka skutecznej autoprezentacji.Gość - Jerzy Zientkowski W świecie biznesu, gdzie komunikacja odgrywa kluczową rolę, wystąpienia publiczne stają się nieocenionym narzędziem sukcesu. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak osiągnąć wirtuozerską perfekcję w sztuce przemawiania? Dziś chcemy Was zaprosić na niezwykłą podróż przez świat prezentacji, autoprezentacji i mocy skutecznej komunikacji. W filmie na naszym kanale YouTube, Ania spotyka się…